Új oldal I. – szerkesztőségi rendszer, reszponzív dizájn, tartalom típusok, stb.
Mint azt ígértem, egy cikksorozatban be fogom mutatni az új oldal néhány érdekesebb funkcióját. Igyekszem majd tömören és érthetően fogalmazni, remélem nem fogok senkit sem halálra untatni… 😉
Ha bármilyen kérdésetek lenne, akkor vagy itt, a cikk alatt tehetitek fel egy komment formájában, vagy írjatok. Igyekszem majd minden kérdést mielőbb megválaszolni, és a leggyakoribb kérdésekből összerakok majd egy cikket is azoknak, akik szépen pontokba szeretnének mindent látni.
A mai témák ezek lesznek:
- új szerkesztőségi rendszer
- tartalom típusok
- többnyelvű tartalom támogatás
- reszponzív dizájn
- cikkek kommentelésének lehetősége
- keresés kucsszavakra
Szerkesztőségi rendszer
Az első és legfontosabb változás az új szerkesztőségi rendszerre (CMS) való áttérés. Ez a rendszer, a WordPress, teszi majd lehetővé, hogy sok fantasztikus funkcióval bővüljön az oldal, amelyek reményeim szerint kellemesebbé teszik majd a felhasználói élményeteket. A WordPress az egyik legelterjedtebb szerkesztőségi rendszer a világon, több mint 60 millió oldalt szolgál ki. Díjak sokaságát kapta, és a 15 éves léte alatt robusztus rendszerré vált, sok funkcíóval már az alapverzióban is, de kiegészítőkkel bővítve a lehetőségek tulajdonképpen korlátlanok.
Tartalom típusok
A honlapot alapvetően a kezdőlap és két tartalom típus alkotja: az oldalak és a cikkek. A kezdőlap a főbejárat, az első, amit a látogató meglát. Ezért itt domináns szerepet kapott az ún. slider, ami a tervezett versenyekre és más eseményekre fogja felhívni a figyelmet. Oldalaknak hívjuk azokat a statikusabb tartalmakat, amik csak lassan változnak (ha egyáltalán!). mint például a kapcsolat oldal. És végül a cikkek, amik segítségével hírt kaphattok a történésekről. A cikkek kategóriákba lesznek sorolva, illetve fel is lesznek címkézve, hogy könnyebb legyen a hasonló témájú cikkek keresése.
Igazi többnyelvűség
Egy nemzetiségileg kevert régióban vagyunk klub, ráadásul vannak külföldi tagjaink is, ezért olyan rendszerre volt szükség, ami egy fokkal fejlettebb módon támogatja a többnyelvű tartalmat. Legtöbbünk számára ez a funkció talán észrevétlen marad, mivel a rendszer megpróbálja a böngészőnk nyelvi beállításai alapján automatikusan felkínálni a megfelelő változatot. Abban az esetben viszont, ha ez valamilyen okból nem működne, vagy csak szimplán kézzel szeretne valaki nyelvet választani, megteheti a jobb felső sarokban lévő zászló ikonra kattintással.
Reszponzív dizájn
Manapság már elengedhetetlen, hogy egy honlap megjelenésének kiválasztásánál figyelembe vegyük az okostelefonokat és tableteket is, mert a tartalomnak a képernyő méretéhez és irányához is alkalmazkodnia kell. Igyekezni fogok minden tartalmat kipróbálni a berendezéseimen, de ha találtok bármit, ami nem megfelelően viselkedik mobileszközön, mindenképpen írjátok meg!
Cikkek kommentelése
Technikailag ez nem újdonság. A régi oldalon is volt lehetőség kommentelni a cikkeket, csak nem vagyok biztos abban, hogy tudtatok róla. Örülnék, ha a hozzászólásaitokkal ti is segítenétek. Bár lesznek olyan cikkek, amelyeket nem lehet majd kommentelni, alapból viszont mindenhol meg engedélyezve lesz. Sokat gondolkodtam azon, hogy hogy csak bejelentkezés után lehessen hozzászólni, de amíg valaki (vagy valami) nem fogja kihasználni a kommentelési rendszert, nyitva marad.
Van itt viszont valami, ami mellett nem lehet szó nélkül elmenni… Fenntartom a hozzászólások moderálásának jogát arra az esetre, ha trágárságokat, személyeskedő támadást vagy hasonló szemetet tartalmaz egy hozzászólás. Össze fogok állítani egy szabályrendszert, ami alapján fogom megítélni a kommenteket, hogy minden transzparens legyen. Örömmel venném, ha soha nem kéne ehhez folyamodnom, csak sajnos néha nem lehet féken tartani az érzelmeket… 🙁
Keresés
Lehet, hogy nem nagy dolog, de néha jól jön, ha nem kell hosszasan keresgélni, hanem csak beírunk valami kulcsszót, és lám, már meg is van! A honlapunkon is lehet kényelmesen keresni, elég csak a jobb felső sarokban a nagyítóra kattintani, majd beírni a keresett kifejezést, és kiválasztani a találatok közül a keresettet.
Folytatás pár nap múlva…